FESTIVALIST

HARD ROCK LAAGER on Eesti raskeimalt rokkiv festival, mis on leidnud aset järjepidevalt VANA-VIGALAS juba 18 aastat järjest ning tänavu saab 19 täis!

Kui Fickel 1339. aastal esmakordselt ära mainiti, ei osanud toonased asukad kuidagi aimata, et läheb vaid 6-7 sajandit, ja nende asundusest saab suviti omalaadne Meka, kuhu kindlatel kuupäevadel üle kogu Eesti kohale vooritakse, et maha pidada korralik rokipidu. Nii, nagu mõne jaoks on Mekas käik kohustuslik vähemalt korra elus, hakkavad paljude muusikasõprade suvised plaanid selguma juba talvel, mil on oodata esimesi uudiseid nende aastasündmuse kohta. Jutt käib Vana-Vigalast, jutt käib Eesti suurimast raskerokile ja metalmuusikale pühendatud suvefestivalist Hard Rock Laagrist.

On ütlematagi selge, et aastal 2002, mil festival nurgakivi sai, erines kodumaine muusikamaastik tänapäevasest mitmel olulisel moel. Kui sel suvel ronib maailmanimega artiste kümnete kaupa sisse uksest ja aknast, siis tollal täitis Laager esmakordselt toimudes ära ühe väga valusalt haigutanud tühimiku. Peale Rock Summeri hääbumist oli bändipõhiste suviste rokifestivalide arvestataval tasemel korraldamise traditsioon Eestis justkui varjusurma langenud ning kuigi üldine muusikamaitse näitas tugevaid tervenemise märke, tuli festivalikultuuri nautimiseks reisida ikka kuskile piiri taha. Kodumaistest artistidest võis vaid und näha ning ei maksa vist lisadagi, et karmima otsa fännid olid selles suhtes absoluutselt ja eriti kehvas seisus.

Loodus teatavasti tühja kohta ei salli ning esimene Laager tuli “kiirelt tehtud kaunikene”. Mannetu olukorra pika kirumise peale välja öeldud mõte, et „aga teeks siis ise” sai kiiresti jalad alla ning kuigi traditsioon ja järjepidevus ei sünni hetkega, tähistas ürituse toimumine just selle nime all toeka nurgakivi paigaldamist. Sadade pealtvaatajaga alustanud välikontserdist on tänaseks saanud tuhandeid koondav suvefestival, mis on jõuliselt arenenud igas vallas kuid jäänud samade põhimõtete juurde, mis kannustasid Laagrit esmakordselt korraldama – olla peamiseks ürituseks, mis toob kokku ühise maitse ning mõttelaadiga inimesed kogu Eestist ning võõrustab neid maailmanimega metal-rokk-artistide ning kohaliku koorekihiga.

Festivale on tekkinud ja kadunud või puhkust võtnud, kuid Laager on iga aastaga kasvanud ja võib julgelt ennustada, et ka tänavu saabub juuni lõpus Vana-Vigalasse hea hulk inimesi, kes on Laagris esmakordselt või kelle jaoks on see esimene festivalikülastus üldse. Loodetavasti pakub meie kodulehekülg piisavalt tutvustavaid tekste, mis sobivad nii tänavustele kutsikatele uudistamiseks kui ka vanadele huntidele meelte ärevaks ajamiseks.

Kohtumiseni Vana-Vigalas!

– HRL korraldustiim